Som nevnt fylte min mann nylig 30, og i den anledning hadde jeg invitert venner og familie på besøk for å feire. Og selskap her i huset betyr kake. Masse kake. Siden jeg skulle lage mye forskjellig, både mat og kaker, ble det ikke noen temakake, men flere klassiske selskapskaker med mye friske bær til pynt, her kommer en oppsummering:
Ostekake med gelélokk
https://stineskaker.com/2014/07/17/ostekake-med-gelelokk-og-friske-sommerbaer/
https://stineskaker.com/2015/03/14/creamy-dreamy-oreo-dream-kake/
Bestående av sukkerbrød, fløtekrem, vaniljekrem, valnøtter, sjokoladebiter og rørte jordbær. Trekk av marsipan, og masse friske bær til pynt.
http://www.krem.no/hjem/suksessterte
100 g eggehvite
100 g sukker
100 g melis
Noen dråper sitron
Noen korn salt
Farge
Eggehvite, salt og sitron piskes til det skummer, deretter tilsettes sukker gradvis. Sikt i melis og pisk til massen er tykk, blank og hvit. Farg hvi ønskelig. Stek/tørk på 90 g i en times tid (kommer an på størrelsen), deretter lar man pikekyssene avkjøles helt i ovnen. Jeg tørket to brett samtidig, og brukte derfor varmluft.
Sjokoladecupcakes med nougatkrem og hasselnøttkrokan
Her tok jeg utgangspunkt i Annas favorittsjokoladekake og stekte som cupcakes. Kremen lages enkelt ved å varme en liten boks fløte (3 dl) til kokepunktet, og helle over 200 g bløt nougat. Rør til alt er oppløst, og sett kaldt i minst 6 timer, helst over natten. Blandingen piskes så opp til fyldig krem. Jeg pyntet cupcakesene med litt hasselnøttkrokan (jeg kjøpte en boks på Meny, men kan fint lages selv hvis man ønsker det) og en rute Bueno som matcher smaken i cupcaken.
I tillegg laget jeg foccacia til maten. Oppskrift her:
http://trinesmatblogg.no/2009/04/03/foccacia-na-i-stor-langpanne/
Puh! Jeg hadde en hektisk bakedag i forkant av denne bursdagen, men både mann og gjester var godt fornøyd, så da er jeg fornøyd også 😉
Stine 🙂